Zarys historyczny

 

Pierwszym konstruktorem, którego instrumenty zostały wykorzystane na masową skalę był Leo Fender i jego elektryczny Fender Precision Bass. Model ten powstał w roku 1951 i miał menzurę 864mm, korpus z litego drewna solid-body.

Zanim jednak doszło do tego nowatorskiego jak na tamte czasy rozwiązania muzycy odpowiedzialni w

zespołach rozrywkowych za "generowanie niskich dźwięków" korzystali z instrumentu smyczkowego czyli kontrabasu. Kontrabas strojony jest kwartowo i posiada struny odpowiadające kolejno dźwiękom G1 D2 A3 E4 a jego meznura to 1100mm. Z oczywistych względów gabarytowych za czym idą problemy manualne muzyków oraz z faktu, że kontrabasiści ze względu na dosyć ciemne brzmienie instrumentu mieli problemy wyrazistościa dźwieku oraz jego głośnością zaczęto szukać nowych rozwiązań. I tak w roku 1924 Lloyd Loar jeden z pierwszych konstruktorów przetworników elektrycznych zamontował jeden ze swoich wynalazków do kontrabasu. Kontrabas obecnie jest nadal wykorzystywany jako instrument basowy w zespołach głównie jazzowych i w muzyce tak zwanej akustycznej.

 

Wracając do poczatków gitary basowej momentem znaczącym dla tego instrumentu jest rok 1935 i konstrukcja George'a Beauchampa, który pracował dla firmy Rickenbacker. Zamontował on przetwornik elektromagnetyczny do instrumentu wykonanego z odlewu metalowego, jednak menzura była taka jak w kontrabasie czyli trochę długawa i nadal istrument nie należał do zbyt poręcznych i łatwych w grze mimo, że korpus monolityczny byłzdecydowanie mniejszy od pudła rezonansowego kontrabasu.

Reasumując możemy spokojnie przyjąć, że pierwszą współczesną gitarą basową był Fender Presision Bass z 1951, konstrukcja jest na tyle przełomowa, że Fenderowi udało się pokonać problemy technologiczne i zmniejszyć menzurę z 1100mm do 864mm co znacznie wpływa na wielkość instrumentu a jednocześnie wysokość stroju pozostała taka sama jak w kontrabasie. Niedługo potem bo w 1960 roku powstał model dwuprzetwornikowy Fender Jazz Bass.

W międzyczasie konkurencja nie spała i tak w roku 1953 Gibson zbudował pierwszą gitarę basową o symbolu EB-1

 

a Rickenbacker w 1957 roku tworzy model 4000

 

Nowe konstrukcje zaczęły się cieszyć wielkim powodzeniem i producenci zaczęli budować instrumenty o większej ilości strun i tak Gibson w roku 1960 zbudował model EB-6, w 1962 Fender model Bass VI a firma Danelectro instrument o nazwie Dano Bass, jednak te instrumenty były tylko o oktawe niżej od gitary i w zasadzie noszą nazwę gitar barytonowych.

Dopiero w 1965 roku znowu Fender zbudował model pięciostrunowy Bass V z dodaną struną wysoką C i to już jest typowy bas pięciostrunowy. Jednak te konstrukcje nie bardzo się przyjęły i po długiej przerwie w latach osiemdziesiątych w dobie muzyki fusion, jazz-rock pojawiły się na rynku gitary basowe 5 i 6 strunowe z dodaną niską struną H oraz wysoką struną C.

 

Jako ciekawostkę dodam, że od Leo Fendera w latach sześćdziesiątych a dokładnie w 1965r markę przejeła firma CBS ( Columbia Broadcasting System ) oczywiście za odpowiednią kwotę:). To jednak nie znaczy, że Leo Fender zniknął z rynku "basowego", po kilku latach wraz z George'm Fullertonem dawnym współpracownikiem skonstruowali dla Firmy Music Man gitarę basową Sting Ray

jak dotąd sztandarowy model tej Marki, a w roku 1980 ten sam duet założył kolejny raz własną firmę produkującą gitary pod nazwą G&L.

 

Cd. może kiedyś nastąpi...

 

 

 

 

 

Thursday the 17th. Affiliate Marketing. Custom text here
Copyright 2012

©